En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  165 bin kişiye istihdam imkanı

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  165 bin kişiye istihdam imkanı

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Ptsi Şub. 23, 2009 6:25 pm

  165 bin kişiye istihdam imkanı

  Meslek edindirme kursları ve organize sanayi bölgelerindeki altyapı çalışmalarıyla 155 bin kişiye istihdam edilme imkânı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilki de gerçekleştirmiş oldu  Büyükşehir Belediyesi çatısı altında faaliyetlerini sürdüren BELMEK ve BELTEK kurslarının birçok kişiyi meslek sahibi yaptığını dile getiren.

  Gökçek, ayrıca belediye meclisinde alınan bir kararla organize sanayi sitelerinin altyapılarının ücretsiz olarak yapıldığını da sözlerine ekledi.

  15 bin kişiyi iş sahibi yapan Belediye Meslek Edindirme Kursları’nın (BELMEK) hanımlara yönelik olduğunu söyleyen Melih Gökçek, “Kurslarımız 115 ayrı noktada 26 branşta eğitim veriyor.

  Ankaralı bayanlar kurslarımıza katılarak meslek sahibi olabiliyorlar. 15 yılda 148 bin 291 bayan muzun oldu. Yani yıllık ortalama 10 bin kişi kurslarımızdan mezun olmuş. Mezun olanların 15 bin’i ekmek sahibi oldu” dedi.

  Belediye Teknik Kursları’nın ise (BELTEK) Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ile birlikte yapıldığını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 68 branşta düzenlenen eğitim kurslarının üç ay sürdüğünü ifade ederek 15 yıllık süreçte mezun olan 72 bin 632 kursiyerden 70 bin tanesinin iş bulduğunu ve çalışma hayatına atıldığını söyledi.

  İşsizliği ortadan kaldırmak amacıyla sanayi bölgelerinin altyapılarını Belediye Meclisi kararıyla ücretsiz olarak yaptıklarını da ekleyen Gökçek, sözlerine şöyle devam etti; “İlk olarak İvedik Organize Sanayisi’nin altyapısına el attık Sanayi esnafı bizden iki yılda geri ödemek kaydıyla altyapı yapmamızı istedi.  Biz on yılda ödemeleri kaydıyla ve faizsiz olarak tamamladık. Sadece bu sitede 60 bin kişi istihdam edildi.

  Akabinde meclisimizden çıkan kararla Akyurt Organize Sanayi Bölgesi, Hasanoğlan – Elmadağ Sanayi Bölgesi, Kazan – Saray Sanayi Bölgesi ve Keresteciler Sitesi’nin altyapılarını ücretsiz olarak yaptık.

  Toplam 20 bin Ankaralıya da buralarda istihdam temin ettik.”

  Şehir merkezinde bulunan simit tezgâhlarını da engelli vatandaşlara tahsis ettiklerini söyleyen Gökçek, Ankara’da yaşayan engellileri de unutmadıklarını dile getirdi.

  YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

  Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yardım etmeyi de bir gelenek haline getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin binlerce aileye desteği devam ediyor.

  2008 yılında 168 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapan Büyükşehir, 110 bin aileye de yakacak yardımında bulundu.

  1997 – 2008 yılları arasında 578 bin 918 öğrenciye bot verilirken 573 bin 788 öğrenciye de kırtasiye ve çanta yardımı yapıldı.

  2001 – 2008 yılları arasında ise 596 bin 233 öğrenci kaban dağıtımından yararlandı.

  Sosyal yardımlar kapsamında engellileri de unutmayan Ankara Büyükşehir Belediyesi 1998 – 2008 yılları arasında 3 bin 765 engelli vatandaşa beyaz baston, işitme cihazı, konuşan saat, akülü ve tekerlekli sandalye yardımında bulundu.


  HEM BALIK VERDİK HEM BALIK TUTMAYI ÖĞRETTİK

  Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara yapılan yardımların devem ettiğini de belirten Gökçek, “Özellikle medya ‘balık veriyorsunuz ama balık tutmayı öğretmiyorsunuz’ diye bizi eleştirdi.


  Ama biz verdiğimiz kurslarla ve gerçekleştirdiğimiz altyapı hizmetleriyle toplam 165 bin kişiye istihdam imkânı sağladık BELTEK MEZUNU 70 bin kişi, BELMEK mezunu ise 15 bin kişi iş sahibi oldu. Organize sanayi sitelerinde ise toplam 80 bin kişinin yapılan altyapılarla istihdam edilmesini sağladık” dedi.  _________________

   Forum Saati Ptsi Mart 19, 2018 6:14 am