En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Türkiye'nin en güzel 10 küçük meydanı

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Türkiye'nin en güzel 10 küçük meydanı

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Paz Şub. 08, 2009 4:30 pm

  Türkiye’nin en güzel 10 küçük meydanı

  Türkiye’nin en güzel 10 küçük meydanı

  Bu hafta, Taksim, Beyazıt, Konak ya da Tandoğan gibi büyük meydanları değil, kendi halinde, sakin, kentin güzelliğine zarafet katan küçük meydanları ortaya çıkardık.
  Türkiye’nin kentleri maalesef meydan fukarası. Bizde, Batı kentlerinde olduğu gibi kentin merkezi meydanların değil daha çok çarşılar ve külliyelerin çevresinde oluşmuş. Meydan anlayışının oluştuğu 18. yüzyıldan sonra kurulan meydanlar ise son yarım asır içinde rant yağmacılığına kurban gitmiş, küçülerek yok olmaya yüz tutmuş. Eski kasaba ve kent meydanları beton canavarlar tarafından yutulmuş. Ama her şeye rağmen çok güzel meydanlarımız da var. Türkiye eski meydanlarını yeniden kazanmaya başladı. Bu hafta, Taksim, Beyazıt, Konak ya da Tandoğan gibi büyük meydanları değil, kendi halinde, sakin, kentin güzelliğine zarafet katan küçük meydanları ortaya çıkardık.  SIRA EN İYİLER ŞEHİR
  1 ESKİ ÇARŞI MEYDANI İZMİR
  2 SAMATYA MEYDANI İSTANBUL
  3 YAKUTİYE MEYDANI ERZURUM
  4 BİRGİ MEYDANI

  5 ALİ PAŞA MEYDANI İZMİR
  6 TRİLYE MEYDANI
  7 CUMALIKIZIK MEYDANI BURSA
  8 TÜNEL MEYDANI İSTANBUL
  9 BEYKOZ MEYDANI İSTANBUL
  10 ADATEPE KÖYÜ MEYDANI ÇANAKKALE

  ESKİ ÇARŞI MEYDANI
  Pazar kurulduğunda gidin


  Tire, İzmir’in keçecilik, nalıncılık, urgancılık, dokumacılık gibi el sanatlarıyla ünlü ilçesi. Salı günleri kurulan Tire Pazarı ise neredeyse tüm ilçeye yayılan alanıyla yöre insanının yanı sıra turistlerin de büyük ilgisini çekiyor. Tire Pazarı’nın kurulduğu "Eski Tire Çarşısı"nda çoğu eski dönemlerden kalma bedestenler ve bunların çevresinde bulunan irili ufaklı meydanlar bulunuyor. Bu meydanların en ünlüsü Tahtakale Meydanı. Tarihi iki caminin ortasında bulunan meydanda tarihi bir çeşme de var. Özellikle salı günü ziyaret etmenizi, o gün çok hareketli olan meydanın çevresindeki geleneksel el sanatları dükkanlarını da gezmenizi öneririz.
  İZMİR


  SAMATYA MEYDANI
  Her yıl balık festivali


  Çok eski bir meydan ama 1880’lerde açılan tren istasyonuyla hareketlenip şekillenmiş. Fatih Belediyesi her yıl balık sezonunun açılışında burada İstanbul Balık Festivali yapıyor. Meydana demiryolunun altındaki altgeçitten ve kuzeydeki merdivenlerden ulaşılıyor. Develi başta olmak üzere meydanın çevresinde çok sayıda lokanta var. Samatya Balık Evi ve Kuleli gibi son yıllarda açılan balık restoranlarıyla çarşı çok çeşitlendi. Eskiden İstanbul’u İstanbul yapan kendi halinde bir meydandı burası. 1970’lerden itibaren ıssızlaştı. Beş yıl kadar önce çekilen "İkinci Bahar" dizisi hem semtin hem de çarşının kaderini değiştirdi. Meydana gittiğinizde mutlaka çevredeki Sulu Manastır Kilisesi’ne, İmrahor İlyas Bey Camii’ne, Aya Konstantini Eleni ve Aya Nikola Rum Kilisesi’ne de uğrayın.
  İSTANBUL


  YAKUTİYE MEYDANI
  Erzurum’un Hyde Park’ı


  Erzurum Cumhuriyet Caddesi’nin tam ortasındaki dörtyol kavşağında. Tarihi Lalapaşa Camii, Belediye işhanı, Eski DGM ile Yakutiye Belediyesi arasında kalıyor. 10 bin kişi sığabiliyor. İsmini Selçuklu’nun en güzel eserlerinden biri olan Yakutiye Medresesi’nden alıyor. Erzurum Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ve medresenin hemen önünde yer alan meydanda dillere destan, kıtlama şekerli Erzurum çayını yudumlayacağınız bir eski zaman kahvesi var. Bir nevi, Londra’daki Hyde Park işlevi de görüyor. Basın açıklamaları, kurtuluş törenleri, şenlikler burada yapılıyor. Gelmişken medreseyi de görmeden ayrılmayın deriz.
  ERZURUM


  Birgi Meydanı


  İzmir’e 150, Ödemiş’e 7 kilometre uzaklıkta Bozdağ’ın eteklerinde kurulmuş olan Birgi, Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapmış bir kasaba. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinin halen ayakta bulunduğu kasabada Aydınoğlu Mehmet Bey adına yapılmış yaklaşık 750 yıllık cami geçen yıl restore edildi, Ümmü Sultan Türbesi’nin de bulunduğu meydan restorasyon sırasında yenilendi. Meydan, hafta içi yabancı, hafta sonları ise yerli turistlerin gözdesi. Belediye tarafından düzenlenmiş bir sergi salonunun da bulunduğu meydanda, köylüler yörede yetişen kır otlarını satıyor. Meydanı yukarıdan gören köy kahvesinde oturup, bir kahve yudumlamadan dönmeyin.


  ALİ PAŞA MEYDANI
  Osmanlı mirası


  İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan Ali Paşa Meydanı, Osmanlı kültürünün en önemli miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Kemeraltı Camii’nin arkasında 19. yüzyılın sonlarında Çeşmeli Ali Raşid Paşa tarafından yaptırılan şadırvan ve çevresi 2001 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. Gün boyu hareketliliğini koruyan meydan hem Kemeraltı’ndaki esnafın hem de gezmek için gelenlerin uğrak yerlerinden biri.
  İZMİR


  TRİLYE MEYDANI
  Zeytin ve iyot kokulu


  Mudanya’ya 10 kilometre uzaklıktaki Trilye (Zeytinbağı), zeytinlikler içinde, daracık yolları ve eski evleriyle güzel bir yer. Tek kent meydanı, eski Trilye otelinin olduğu yerde bulunuyor. Çevresinde beldenin minibüs ve otobüs durakları, kahve ve balıkçılar yer alıyor. Burada zeytin ve denizden gelen iyot kokusunun her an duyulduğu, sakin bir hayat var ve bu hayat sokaklara taşıyor. Çocuklar taş fırından çıkan simitleri satıyor, eşekler küfelerle zeytin ve odun taşıyor, balıklar gümüş gibi parlıyor, kırmızı kiremit çatılar sonsuz bir maviye uzanıyor. Dar sokaklarında dolaşmayı, Orta Kahve’nin kaldırımdaki masalarında oturmayı, fırına uğrayıp, ekşi mayalı leziz ekmeklerden almayı ihmal etmeyin


  _________________

   Forum Saati Ptsi Nis. 23, 2018 11:52 pm