En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Nehirlerin böldüğü şehirler

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Nehirlerin böldüğü şehirler

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Paz Şub. 08, 2009 4:23 pm

  Nehirlerin böldüğü şehirler


  Dünyanın gelişmiş şehirlerinin en büyük ortak özelliği içlerinden geçen devasa nehirler. Doğu'dan Batı'ya, Kuzey'den Güney'e... İşte nehirlerin böldüğü şehirler ve özellikleri...

  Brugge
  11. yüzyılda Avrupa'nın ticaret merkezi olan Brugge hala bir liman kenti olarak anılmaktadır. Şehrin içindeki kanallar günümüzde ulaşım maksadıyla kullanılmakta olup, bunlarda turistik geziler de düzenlenmektedir.

  Amsterdam
  Amsterdam kentinin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihsel yapıların bir bölümü bugün ev olarak, kalan kısmı da kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır.

  Bağdat
  Irak'ın başkenti olan Bağdat Dicle Nehrinin her iki yakası üzerine kurulmuştur. 1058 yılından sonra Selçuklu sultanlarının uğrak yeri olan şehir Osmanlı döneminde önemli bir vilayet olmuştur.

  Budapeşte
  Buda ve Peşte şehirlerinin 1873 yılında birleşimi sonucunda oluşan şehir Tuna Nehri üzerinde yer alır ve Macaristan'ın başkentidir.

  Floransa
  Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa kısa bir dönem, eski İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır. Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur.

  Frankfurt
  Almanya'da bulunan Main Nehrinin iki kıyısında ve Taunus'un güneyinde yer alan şehir dünyanın en önemli ekonomi merkezlerindendir.

  Hamburg
  Almanya'nın ikinci büyük şehri olan Hamburg kendi başına ayrı bir eyaleti oluşturur. Aynı zamanda Avrupa Birliği'ndeki en büyük 7. metropoldür. Şehir Kuzey Denizi'ne akan Elbe nehri kıyısındadır. Ayrıca şehrin içinden bir sürü nehir akmaktadır, dolayısıyla bu özelliğinden dolayı şehirde tıpkı Venedik gibi çok sayıda irili ufaklı köprüler bulunmaktadır.

  Heidelberg
  Şehri ikiye bölen Neckar Nehri ve sarayı ile birlikte tablo güzelliğinde olan kent aynı zamanda Almanya'nın en romantik kenti (Wege der Romantik) diye de anılmaktadır.

  Kahire
  Mısır'ın başkenti ve Arap dünyasının en büyük şehri olan Kahire'yi Afrika'nın en uzun ırmağı olan Nil Nehri ikiye böler.

  Tiflis
  Gürcistan'ın başkenti olan şehir Kura Irmağının her iki yakasına yer alır ve 350 km²'lik bir alana yayılır.

  Köln
  Vestfalya'nın en büyük şehri olan Köln ayrıca eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktası olan şehri Ren Nehri tam ortadan ikiye bölmektedir.

  Londra
  Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden olan Londra yaklaşık 8 milyonluk nüfusuyla AB'nin en kalabalık şehridir. Parlamento Binası, Tower Bridge, Tower of London (Londra Kulesi), Buckingham Sarayı, Trafalgar Meydanı ve London Eye gibi turistlik mekanlara ev sahipliği yapan şehri Thames Nehri ikiye böler.

  Oquago
  Newyork eyaletinde bulunan Oquago şehrini Delaware nehri ikiye böler.

  Paris
  Fransa'nın başkenti olan Paris Seine Nehri'nin üzerine kurulmuştur. Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tanınmış olan şehir aynı zamanda dünya tarihinde başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, 'Işık Şehri' olarak da anılmaktadır.

  Polonya
  Çek Cumhuriyeti'nden doğarak Baltık Denizi'ne dökülen Oder Nehri'nin en uzun kolu olan Warta Nehri Polonya'nın tam ortasından geçer.

  Prag
  Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag Orta Bohemya'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır. Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Onun için birçok eski ev ve tarihi yerler vardır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

  St. Petersburg
  Avrupa'nın 5. büyük şehri olan St. Petersburg kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Şehir Neva Nehri üzerinde yer alan 42 ada üzerine yayılmıştır.

  Chernivitsi
  Kaynağını Ukrayna'nın batısından alan ve Tuna Nehrinin bir kolu olan Prut Nehri Chernivitsi şehrinin ortasından geçmektedir.

  Venedik
  Venedik, Kuzey İtalya'nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu bir ada şehirdir. Venedik'in ana caddesinde yer alan Büyük Kanal görülmeye değerdir.

  Şa Tin
  İğne Tepesi'nden başlayıp, sığ bir koy olan eski Şa Tin Hoi'ye doğru akan Şing Mun Nehri Şa Tin'in içinden geçer.

  Kiev
  Ukrayna'nın başkentidir. Aynı zamanda en büyük şehridir. Şehrin içinden Dnieper Nehri geçer.


  _________________

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 8:30 pm