En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Tarihî ve çağdaş Türk devletleri

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||



  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Tarihî ve çağdaş Türk devletleri

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Cuma Şub. 06, 2009 6:55 pm

  Tarihî ve çağdaş Türk devletleri

  Türk tarihi içerisinde pek çok devleti barındırır. Türkler, aynı dönem zarfında pek çok devlet yapılanmasına gitmişler; çoğu kez birbirleriyle savaşmışlardır. Kurulan devletlerin çoğu yabancı unsurların faaliyetleri ya da boylar arasında yaşanan iktidar kavgaları nedeniyle bir süre sonra bölünmeleri eski "Türk" devletlerinin en büyük zafiyetleri olarak görülmektedir.

  "Türk" devleti olarak nitelendirilen örgütlenmelerin çeşitleri vardır.

  1. Kurucusu, yöneticileri ve halkın çoğunluğunun Türk olan örgütlenmeler: Göktürk Kağanlığı, Uygur Kağanlığı, Karahanlılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular

  2. Kurucu ve yöneticilerin Türk ve halkın başka unsurlar olan örgütlenmeler. Bu örgütlenmelerin çoğu memlûk adı verilen köle askerler tarafından meydana getirilmiştir.

  a. Memlûkler tarafından kurulan devletler:
  Akşitler, Tolunoğulları, Mısır'da kurulan Memlük devleti kurucu unsuru Türk ya da Çerkez memlûklerinden ve halkı Arap olan "Türk" devleti, aynı zamanda Arap devletiydi.

  Hindistan'da kurulmuş Delhi Sultanlığı içinde yer alan Köle Hanedanı, Babür İmparatorluğu kurucu unsuru Türk, halkı Hindu olan "Türk" devleti, aynı zamanda Hindu devletiydi.

  Memlûkler tarafından kurulan diğer devletlerden Gazneliler'de ise kurucu, yönetici ve askeri unsurların büyük bir kısmı ile halkın bir kısmı Türk, halkın çoğunluğu ile yöneticilerin bir kısmı ise Farsi idi.

  b. Çin'de kurulmuş "Türk" devletlerin tamamı kurucu unsuru Türk ve halkın çoğunluğu Han olan "Türk" devleti, aynı zamanda Çin devletiydi.
  c. Göçebe toplulukların başka ülkelerde kurdukları devletler: Hunlar, Eflalitler, Avarlar
  3. Kurucu ve yöneticilerin Türk ve halkın hem Türk hem başka unsurlar olan örgütlenmeler.


  İran'da kurulan Türkmen Kaçar sanatından bir örnek


  a. İran'da kurulmuş "Türk" devletleri: Safeviler, Afşarlar, Kaçarlar
  b. Çok uluslu devletleri: Hiung-nu, Selçuklular, Harezmşahlar, Osmanlı Devleti, Hokand Hanlığı, Buhara Emirliği
  4. Kurucu ve yöneticilerin başka unsurlar ve halkın içine Türkleri de barındıran örgütlenmeler:

  a. Rouran
  b. Moğol İmparatorluğu kökenli hanlıklar: Altın Orda, Çağatay Hanlığı, İlhanlılar, Yuan Hanedanı.
  c. Ardından kurulan Kazan Hanlığı, Astrahan Hanlığı, Kırım Hanlığı, Kasım Hanlığı, Kazak Hanlığı, Şeybani Hanlığı, Hive Hanlığı, Buhara Hanlığı, Sibir Hanlığı.
  20.yüzyılın başlarında bazı cumhuriyet kurma girişimleri olmuş ancak çoğu kısa sürede sona ermiştir. 20. yüzyılın sonlarında ise SSCB'nin dağılmasıyla dünyadaki Türk devleti sayısı 7'ye çıkmıştır.


  _________________
  LÜTFEN KONULARA YORUM YAZIN!

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Forum Saati Salı Mart 20, 2018 3:23 am