En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Anzaklar Çanakkale'de 'ayin'de

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Anzaklar Çanakkale'de 'ayin'de

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Paz Nis. 25, 2010 1:01 pm

  Çanakkale Savaşı'nın yıldönümünde dedeleri için tören düzenlediler

  Çanakkale Savaşları'nın 95. yıl dönümü anma törenleri kapsamında Gelibolu'da bulunan Anzak Koyu'nda ''şafak ayini'' düzenlendi.

  Çanakkale'den Gelibolu'ya gece saatlerinde geçen binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalı, soğuk havada törenin başlamasını, uyku tulumları içinde, kurulan dev ekranlarda Çanakkale Savaşı'na ilişkin belgesel ve röportajları, Yeni Zelanda kültürel müzik grubu ile Avustralya ordu bandosunun seslendirdiği konseri izleyerek bekledi.


  Çanakkale Savaşları'nın 95. yıl dönümü anma törenleri kapsamında Gelibolu'da bulunan Anzak Koyu'nda ''şafak ayini'' düzenlendi.

  Tören, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Yeni Zelanda ordu bandolarının sunduğu müzik dinletisi ile başladı. Merasim kıtasının yerini almasının ardından törenin açılışını Yeni Zelanda Genel Kurmay Başkanı Korgeneral Jeremiah Mateparae yaptı. Korgeneral Mateparae, Çanakkale kara savaşlarına katılan Yeni Zelandalı Yüzbaşı Philip Hanna'nın mektuplarından bölümler okudu. Hanna'nın mektuplarının, savaşın çirkin yüzünü ortaya koyduğunu ifade eden Mateparae, çok sayıda askerin Gelibolu'da hayatını kaybettiğini söyledi.

  -AVUSTRALYA GENEL VALİSİ BRYCE-

  Törende konuşan Avustralya Genel Valisi Quentin Bryce, ''Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar için Gelibolu'nun sıcak bağrında, evlatlarımızın huzur içinde yattığı bu topraklarda bulunmaktan daha büyük onur olamaz'' dedi.

  Bryce, dünyanın her yerinden gelen insanların bu sabah insanlık üzerine düşünmesi gerektiğini belirterek, ''Bir an kendimizi bu yarımadada 95 yıl önce savaşan ve ölen askerlerin yerine koyalım. Müttefik kuvvetler eşliğinde ve Osmanlı ordusunun cesur, genç Türkleri'ne karşı Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin yerine koyalım. Hepsi eş, baba, evlat, kardeş ve yakın arkadaştı. Onlar, bugün burada aramızda olan ve sınırların ötesinde el üstünde tutuğumuz dostluğun yaratıcıları'' diye konuştu.


  Savaşın çok çetin ve zorlu bir arazide, çok zor şartlarda geçtiğini ifade eden Bryce, savaşa katılan tüm askerlerin büyük kahramanlık gösterdiklerini söyledi. Vali Bryce, bu savaşın geleceğe rehberlik edecek, bugünü daha net görmeye yardımcı olacak, daha şefkatli ve bilge olunmasını sağlayacak özellikleri de kendilerine verdiğini kaydetti.

  ANZAK gününde Gelibolu'da Avustralya'nın ilk genel valisi ve Avustralya silahlı kuvvetlerinin başkomutanı olarak hitap etmekten gurur duyduğunu söyleyen Bryce, şöyle konuştu:

  ''ANZAK günü ifade ettiği her şeyin yanında özünde sevgidir. Millet sevgisi, hizmet sevgisi ve aile sevgisidir. Bu sevgi kıskanç ve kaba değil, sabırlı ve nazik sevgidir. Bu, insanın zafer ve yenilgisine anlam katar. Başarı ve başarısızlıktan ders almamızı sağlar. ANZAK gününü hiç bir zaman unutmamamız gerekir.''  _________________

   Forum Saati Çarş. Mart 21, 2018 2:19 am