En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Hindistan (India) Tarihi

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Hindistan (India) Tarihi

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Perş. Nis. 22, 2010 3:27 pm

  HİNDİSTAN

  Hindistan, ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti Güney Asya'da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafî alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkedir, ve dünyanın en büyük demokrasisidir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi'nin bulunmalarıyla birlikte Hindistan'ın deniz kıyısı 7.517 kilometre uzunluktadır. Batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin Halk Cumhuriyeti, Nepal ve Butan, ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ülkeleri ile sınır paylaşmaktadır. Ayrıca Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya'ya çok yakın.

  İndus Vadisi Uygarlığı, tarihi ticaret yolları ve büyük imparatorlukların yer aldığı bölgesi olan Hint Yarımküresi, uzun tarihin çoğu boyunca ticarî ve kültürel zenginliği için biliniyordu. Dört tane önemli dünya dinleri olan Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin doğum yeri olmasıyla birlikte Zerdüştçülük, Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam hepsi M.S. birinci milenyumda ülkeye gelerek bölgenin çeşitli kültürünü şekillendirdi.

  Hindistan, 28 tane eyalet ve birlik bölgesinden oluşan ve parlamenter demokrasi olan bir cumhuriyettir. Borsa sayılarına göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisine ve dünyanın en büyük dördüncü satın alma gücü paritesine sahiptir. 1991'den beri uygulanan ekonomik inkılapları nedeniyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisidir; buna rağmen yoksulluk ve kötü beslenme oranları hâla çok yüksek, okuryazarlık ise çok düşüktür.  Hindistan Tarihi
  Hindistan'ın tarihi hakkında bilgiler Aryalar'dan başlamaktadır. M.Ö. 2000 yıllarında Himalayalar'ı aşarak gelen Aryalılar, Hindistan'da asırlarca sürecek bir hayat tarzının temelini attılar. Daha sonraları Maurya İmparatorluğu, Hindistan'a hakim oldu. Bu imparatorluğun yıkılmasından sonra hakim olan Guptaların ülkedeki hâkimiyetine Hun saldırıları son verdi. Bundan sonraki dönemlerde ülkenin tarihi, prenslikler dönemi ve aralarında yaptıkları savaşlar şeklinde geçti.

  Müslümanlar, Hindistan'a ilk olarak 8. yüzyılda geldiler. 712 yılında Muhammed bin Kasım'ın ordusu Hindistan'a girdi. Bunu müteakiben ülkede Müslüman Arap ordularının ve Gaznelilerin fetihleri görüldü. Gaznelilerin Gazneli Mahmut zamanında başlattıkları Hint seferleri, Muhammet Guri Han zamanında Hindistan'ın tamamının fethedilmesiyle sonuçlandı.

  On beşinci asır başlarında Timur Han ordusuyla Hindistan'ın büyük bir kısmını topraklarına kattı. Böylece Hindistan'da "Türk-Hint İmparatorluğu Devri" başladı. Timur Han'ın soyundan gelen Babür Şah, bütün Hindistan'ı fethederek Babür Devleti'ni kurdu. İngilizlerin Hindistan'ı işgaline kadar bölgede 342 sene hükümranlığını sürdüren Bu devlet zamanında Hindistan'da yüzlerce İslam alimi yetişmiş ve bunlar, insanlara İslam yolunu göstermişlerdir.


  Geleneksel kıyafetleriyle Hindistanlı bir kadın resmi

  Din
  Din Hindistan’da bir hayat tarzıdır. Bütün Hint geleneklerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Birçok Hintli için din, günlük işlerden eğitim ve politikaya kadar hayatın her safhasına nüfuz etmiştir. Laik Hindistan, Hindu, İslam, Hıristiyanlık, Jainizm, Sihizm ve diğer sayısız dini geleneğe ev sahipliği yapar. İslam nüfusun %20’si tarafından uygulanır. Hinduların yanında Müslümanlar önde gelen dini gruptur ve Hint toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Hindistan Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusa sahiptir. Hindistan’da tüm dinlerce kabul edilen ortak uygulamalar vardır ve her yıl çeşitli müzik ve dans festivalleri tüm topluluklarca kutlanır. Her birinin kendi hac yerleri, kahramanları, efsaneleri ve hatta mutfak alışkanlıkları vardır ki bu toplumun temel özelliği olan özgün farklılık içinde karışır gider.


  _________________
  LÜTFEN KONULARA YORUM YAZIN!

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
  avatar
  TerminatöR  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 182
  Yaş : 29
  Nerden : SÖYLEMEM
  Kişisel Mesaj : BJK
  Kayıt tarihi : 18/09/08

  Geri: Hindistan (India) Tarihi

  Mesaj  TerminatöR Bir Perş. Ağus. 26, 2010 6:17 pm

  Hindistanda ineğe tapıyorlar Very Happy Laughing


  _________________

  Kara KartAL S€n Bizim H€RşeyiMizsiN

  uurgnr  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 27
  Kayıt tarihi : 31/10/10

  Geri: Hindistan (India) Tarihi

  Mesaj  uurgnr Bir Ptsi Kas. 01, 2010 8:59 pm

  Bunu bide ölüm töreni olsaydı güzel olrudu Very Happy çok değişik yakarak :S
  avatar
  solcer

  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 64
  Kişisel Mesaj : B J K
  Kayıt tarihi : 05/10/08

  Geri: Hindistan (India) Tarihi

  Mesaj  solcer Bir Çarş. Kas. 03, 2010 1:58 am

  uurgnr demiş ki:Bunu bide ölüm töreni olsaydı güzel olrudu Very Happy çok değişik yakarak :S

  bunlar birde inege tapıyorlardı Laughing Very Happy

   Forum Saati Çarş. Mart 21, 2018 5:41 pm