En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  ****** 20 Nisan da mı doğdu

  Paylaş
  avatar
  ADMIN  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 385
  Yaş : 27
  Kayıt tarihi : 13/11/08

  ****** 20 Nisan da mı doğdu

  Mesaj  ADMIN Bir Perş. Nis. 15, 2010 2:45 pm

  ****** 20 Nisan’da mı doğdu

  Amerikan arşivinden çıkan belge dikkat çekti.

  Savarona yatının satın alınmasıyla ilgili olarak Amerikan Milli Arşivleri'nde yer alan belgede "Türk yetkilileri, gemiyi ******'e doğum günü olan 20 Nisan'da sunmak istiyorlar'' cümlesi dikkat çekiyor.
  Yatı önce Hitler aldı
  Son günlerde Arap zenginlerine satışı gündeme gelen Savarona yatıyla ilgili bilinmeyen birçok detay, Araştırmacı-Yazar Rıfat Bali'nin 'Savarona: ******'e Son Armağan' adlı kitabıyla ortaya çıktı. Önsözünde Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Cumhurbaşkanlığı Arşivi, Genelkurmay Başkanlığı ATESE Başkanlığı ve AmerikanMilli Arşivleri'ndeki belgelerden yararlanıldığı belirtilen kitaba göre, Savarona yatını önce Alman diktatör Adolf Hitler satın aldı. Ancak işlemler tamamlanmadığı için bu satış gerçekleşmedi .

  Aracı 'BalMahmut'
  ******, Savarona'nın satın alınmasında aracılık yapan 'BalMahmut' lakaplı Mahmut Baler'i ABD'ye gönderdi. Dönemin Türkiye Büyükelçisi Mehmet Münir Ertegün de ABD Dışişleri Bakanlığı'yla temas kurup ******'ün Savarona'yı satın almak istediğini iletti.

  Amerikan Milli Arşivleri'nde yer alan belgede, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Yakın Şark İşleri Amiri Yardımcısı Paul Alling'le Savarona'nın avukatı Ira Campbell arasındaki görüşme tutanağı Savarona'nın satın alınış sürecindeki ilginç detayları ortaya çıkardı.

  Doğum günü 20 Nisan mı?
  Paul Alling görüşmede nelerin konuşulduğunu şöyle anlatıyor: "Mr. Campbell, Savarona'nın satış mukavelesinin 23 Şubat 1938 günü New Jersey'de imzalandığını, satış bedelinin birmilyon dolar olduğunu, Türk Hükümeti'nin Chase National Bank nezdinde bu meblağda bir akreditif açtırdığını söyledi. Anlattığına göre Türk yetkilileri, muamelelerin bir an önce tamamlanmasına çok önem veriyorlar, çünkü gemiyi ******'e doğum günü olan 20 Nisan'da sunmak istiyorlar." (Bülent Günal /Habertük)


  _________________

  DOSTUMU EZELE KADAR DÜŞMANIMI ÖLENE KADAR BIRAKMAM | EFSANE HAREKETFORUM.COM | ADMIN

   Forum Saati Cuma Nis. 27, 2018 11:47 am