En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Dev Canlılar

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||



  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Dev Canlılar

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Ptsi Haz. 01, 2009 10:54 am

  Nazik dev Afrika fili
  Görüntüsü oldukça uysal ve yumuşak başlı olsa da, Afrika fili boyutu kadar öldürücü bir güce sahiptir. Dişi fillerin ortalama omuz yüksekliği 3.5 metre, erkeğinki 4 metredir. Bir fil yürürken saatte dört kilometre, koşarken 40 kilometre hıza ulaşır. Afrika filleri otçuldur. Ağaç dalları ve çalılarla beslenirler. Hatta yemek için çok büyük ağaçları devirebilirler. Bir fil günde beş galon (200 litre) su tüketmek zorundadır.Yakın akrabası Asya filinden sırtında 2 kamburu ve kulaklarının daha geniş oluşuyla hemen ayrılır. Türünün en büyüğü olan bu hayvan, Afrika'nın beş büyükleri listesinde dördüncü sıradadır.


  Kalenin kralı mavi balina
  Mavi balina kara ve denizde yaşayan canlıların en büyüğüdür. Bu dev deniz canlısı dünyanın sadece en iri hayvanı değil, aynı zamanda en güçlü ve hızlı hayvanıdır. Hız bakımından en modern şileplerle bile kolayca boy ölçüşebilir. Normal olarak saatte 21-22 kilometre hızla yol alsa da, hızını kolayca 48-50 kilometreye kadar çıkarabilir. Zıpkınlanan bir mavi balina'nın, makineleri tam hızla işleyen bir avcı gemisini, yedi saat süresince saatte 14 veya 15 kilometre hızla sürüklediği bilinmektedir. Uzmanlar bu balinanın en yüksek çekimini dört yüz beygir gücü olarak hesaplamışlardır. Boyu da Burun ucundan kuyruğunun ucuna kadar ortalama 30 metre uzunluğa kadar ulaşabiliyor. Ağırlığı da genellikle 190 ton civarında seyrediyor.


  Deniz fili
  Fok familyasının sadece en irisi değil, aynı zamanda en en hantalıdır. İsmini iriliğinden olduğu kadar, gözenekli dokudan oluşan garip uzun burnundan da alır. Bu uzuv normal zamanlarda hayvanın ağzının yirmi ve otuz santim aşağılarına kadar sarkar. Fakat erkek deniz fili kükrediği zaman, bu burun havayla dolar ve ucu kıvrılarak hayvanın ağzına girer. İri erkekler 5,5 ve 6 metre uzunluğunda ve 2,5 ton, hatta daha ağır olurlar. Dişiler aşağı yukarı üç metre uzunluğundadır.


  Dev domuz hipopotamlar
  Görüntüleri dev birer domuzu andırır. Su aygırı olarak da bilinir. Su aygırıgiller familyasından çok büyük memeli bir otobur hayvandır. At familyasına yakınlığı kanıtlanmıştır ama atlardan çok balinalara ve yunuslara daha yakın akrabadır. Yetişkin bir su aygırının omuz yüksekliği 1.50 metre, vücudu 4.50 metre uzunluğundadır ki bundan, gövdeye basık kuyruk 50 santimetre pay alır. Su aygırı 2700 ile 4500 kilo ağırlığındadır. Böylelikle gergedanlarla birlikte fillerden sonraki en büyük ikinci kara hayvanı konusunda rekabet halindedir. Bir su aygırı belli durumlarda saatte azami 48 kilometre hıza ulaşabilir.


  Penguenle yaşayamayan kutup ayısı
  Kutup ayısı aynı zamanda beyaz ayı, kuzeyli ayı ya da deniz ayısı olarak da bilinir. Ayıgiller familyasından soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. Yaşamakta olan en büyük kara etoburudur. Aslında boz ayı daha büyüktür ama bir karnivor değil omnivor sayılmaktadır ve bulunduğu ortamda süper yırtıcıdır. Yaşadığı çevreye çok iyi uyum sağlamıştır. Kalın kürkü onu soğuktan korur, beyaz görünümü avlarından saklar. Kutup ayısı hem karada, hem denizde, hem buzda, hem de su içinde rahatlıkla avlanır.


  Kimsenin evinde beslemek istemediği timsah
  Timsah, sıcak bölgelerdeki akarsularda yaşayan, timsahgiller takımından iri yapılı, kalın ve kabuksu derili sürüngen türlerinin genel adıdır. Uzaktan bakıldığında kertenkeleye benzerler. Vücutlarının üzeri sert kemiksi plakalarla örtülüdür. Ön ayaklarında beşer, arka ayaklarında dörder parmak bulunur. Parmak araları tamamen veya kısmen perdelidir. Uzun, yandan basık kuyrukları suda kürek vazifesi görür. Kalpleri dört gözlüdür. Aort kökleri Panizza kanalı vasıtasıyla birleştiklerinden vücutlarında kirli kan dolaşır. Diğer sürüngenler gibi soğukkanlı hayvanlardır. Vücut ısıları çevre ısısına göre değişir. Timsahlar insanlara da saldırabilir. Amerikan timsahının boyu 3.8 metreye kadar ulaşabilir. Ağırlık olarak da 2 bin kilograma kadar ulaşabilirler.


  Hollywood'un gölge şöhreti beyaz köpek balığı'Jaws' adıyla ünlenen Hollywood şöhreti de diyebiliriz. Boyu 6 ve 7 metreye ağırlığı 1.7 tona kadar ulaşabilen bu köpekbalığı, gözleri en keskin köpek balığıdır. Hatta suyun yüzeyine kafasını kaldırıp etrafını kestiği de söylenebilir. Guney Afrika Cumhuriyeti kıyılarında çok fazla yaşayan köpekbalığı cinsidir.


  Erkek aslan + dişi kaplan : Liger
  Erkek aslanla dişi kaplanın çiftleşmesinden ortaya çıkan yeni türe verilen isimdir. Bu isim İngilizcedeki aslan (lion) ve kaplan (tiger) kelimeleri birleştirilerek türetilmiştir. Kedigiller familyasının en dev üyesidir. Ortalama bir erkek aslan 250, bir erkek kaplan da 300 kilogram olarak yaşamlarını sürdürürken, aslan baba ile kaplan anneden doğan bu melez canlının ölene kadar büyüyüp serpilebilme yetenekleri vardır. Sibirya kaplanının üç katı büyüklüğüne erişebilirler. Bir fili rahatlıkla yere serebilir. Gergedan, manda, bufalo gibi hayvanları görmezlikten gelir. Ağırlığı üç tondur.


  _________________

   Forum Saati C.tesi Mart 17, 2018 1:30 pm