En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Türkmenistan

  Paylaş
  avatar
  HSN44  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 133
  Nerden : İstanbul
  Kişisel Mesaj : Efsane Hareketforum
  Kayıt tarihi : 23/08/08

  Türkmenistan

  Mesaj  HSN44 Bir C.tesi Mayıs 23, 2009 7:53 pm

  Türkmenistan

  Türkmenistan, resmî adıyla Türkmenistan Cumhuriyeti, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Orta Asya Türk cumhuriyeti. Resmî para birimi Manat'tır. Yönetim şekli cumhuriyettir. Türkmenistan, BM, İKÖ, BDT gibi uluslararası kuruluşlara üyedir. Devlet Televizyon Kuruluşu vardır. Özel televizyon yayını bulunmaktadır.


  ---------Bayrak ve arma---------

  Genel Bilgiler

  Türkmenistan'ın bağımsızlığını ilk türkiye tanımıştır.


  Eğitim
  Tüm Türk Devletlerinde olduğu gibi Türkmenistan'da da çok sayıda Türk Okulu bulunmaktadır. Bu okullar Türkmen - Türk ilişkilerinin gelişmesinde büyük etkenlerdendir.Türkmenistan’da 5 yüksek okul olup 1956 yılında da Türkmenistan İlimler Akademisi kurulmuş olup 56 enstitüsü bulunmaktadır. Edebi dil olarak 1925 yılında kabul edilen Türkmen-Yomut ağzı kullanılmıştır.


  Teknoloji
  Türkmenistan'da internet teknik yetersizlik ve yasal nedenlerden dolayı cok güç bir sekilde ve oldukça düşük hızda saglanmaktadır.(çevirmeli ağ bağlantısı ile 56 kbps) Evlerde internet kullanımı yok denecek kadar azdır.Bunun nedenide türkmentelekomun internet dagıtımını tekelinde tutması ve pahali hizmet vermesidir.Türkmentelekom kullanıcılarına interneti aylık 8 dolar sabit ücretin yanı sıra saati yaklaşık 1 dolardan hizmet vermektedir.   Forum Saati Paz Nis. 22, 2018 7:41 am