En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Hidrojen otomobiller geliyor

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Hidrojen otomobiller geliyor

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Salı Mayıs 19, 2009 4:58 pm

  Hidrojen otomobiller geliyor

  Otomobilde yakıt alternatiflerinden biri olan hidrojen git gide artış gösteriyor  Petrolden sonra otomobiller için en önemli yakıt alternatiflerinden birisi olan 'temiz ve yenilenebilir enerji' hidrojen, küresel ısınmanın her geçen gün daha da tehlikeli boyutlara ulaştığı dünyada önemli bir seçenek haline geldi.

  Hidrojenle çalışan otomobiller, 1990′lı yıllarından başından beri büyük firmaların hatırı sayılır kaynaklar aktardıkları bir araştırma konusu. Hakkında “iflasın eşiğinde” haberleri çıkan ve global ekonomik krizden çıkış arayan ABD'li otomotiv devi General Motors da, 'Project Driveway' çalışması bünyesinde hidrojenle çalışan 100′den fazla Chevrolet Equinoxes model arabayı müşterilerine teslim etti.

  'Project Driveway', bu alanda dünyanın en büyük testi olarak nitelendiriliyor. Hidrojenle çalışan Chevrolet'leri gerçek müşterilere teslim eden GM, kullanıcılardan gelen tepkileri ölçerek bu alandaki pazara girmeyi planlıyor.

  Rochester Teknoloji Enstitüsü'nde Hidrojen enerjisi üzerinde çalışan Amerikalı bilim adamı James Lee gibi pek çok araştırmacı, yükselen petrol fiyatları ve çevresel endişelerin, insanları temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelttiğini söylüyor. Lee, “Fosil yakıtlar sınırlı ve ne kadar kaldığı tam olarak bilinmiyor. Dünyanın enerji için sınırsız kaynaklara ihtiyacı var” diyor. James Lee, bir gün otomobillerin fosil yakıtlar yerine, atmosfere zarar vermeyen sıfır emisyon yakıt hücreleri içeren enerji kaynaklarıyla hareket edeceğine inanıyor.

  GM : “Hidrojen Bize Eşsiz Fırsatlar Sunuyor

  GM'in hidrojenle çalışan otomobiller bölümünde çalışan Daniel O'Connell, firmasının bu enerji kaynağına ilgi göstermesini, hidrojenin sunduğu eşsiz fırsatlara bağlıyor. O'Connell, “Hidrojen öncelikle araçlara petrol olmadan hareket imkanı sağlıyor. İkinci sebep sıfır emisyon. Böylece çevresel endişeler taşımıyoruz. Biz General Motors olarak bu projeye gerçekten ilgi gösteriyoruz” diye konuştu.

  Chevrolet Equinoxes modellerinde olduğu gibi egzoz borusundan zararsız buhar çıkan pek çok otomobil, gelecekte üretilecek daha verimli araçlar için de bir kilometre taşı niteliğinde. Örneğin New York eyaletindeki Buffalo kentinde yer alan Oxy Chemical şirketi için Niagara şelalesinden hidroelektrik enerji üretiliyor.


  _________________

   Forum Saati C.tesi Mart 17, 2018 1:30 pm