En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Hızlı trene büyük engel

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Hızlı trene büyük engel

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Perş. Mayıs 14, 2009 1:28 pm

  Hızlı trene büyük engel

  Eskişehir-İstanbul arasında devam eden hızlı tren hattı inşaatının Bilecik Ametpınar mevkiindeki tünellerinden birisi çökerken, diğerinde de çatlaklar oluştuğu, bu yüzden çalışmaların durdurulduğu bildirildi.  Ankara-İstanbul hızlı tren hattının Eskişehir İstanbul etabının Bilecik bölümündeki çalışmalar heyelan sebebiyle durduruldu. Bilecik'in Ahmetpınar köyü yakınlarında, Bozüyük - Mekece duble yol çalışması ile birlikte devam eden hızlı tren tünel inşaatı heyelana takıldı. Hızlı tren hattı için yapılan tünellerden birisinde göçük meydana gelerek, tünel kaydı. Çöçükte can ve mal kaybı yaşanmazken, tünel projenin dışına çıktığı için çalışmalar durduruldu. Yine aynı bölgede bulunan ve Ahmetpınar köyünün alt kısmından geçen diğer tünelin çevresinde ve giriş kısmında da çatlaklar oluştu. Çatlaklar çalışanları endişelendirirken, bu tünelin de terk edilebileceği ifade ediliyor. Hızlı tren hattında meydana gelen heyelan ve kaymalar aynı bölgede devam eden Bozüyük-Mekece duble yol çalışmasını da olumsuz etkiliyor.

  KÖY DE KAYMAYA BAŞLADI

  Hızlı tren ve duble yol inşaatında meydana gelen heyelan ve patlatılan dinamitler, üst kısımdaki Ahmetpınar köyünü de etkiledi. Evlerde çatlaklar oluşurken, köy halkı ne yapacağını şaşırmış vaziyette. Ahmetpınar köyü muhtarı Kabil Yılmaz, patlatılan dinamitler yüzünden evlerinde oturamaz olduklarını belirterek, köyde ve evde kaymalar meydana geldiğini söyledi. Özellikle kerpiç evlerin ciddi tehlikeyle karşı karşıya kaldığını anlatan muhtar Kabil Yılmaz, çalışmalar ve heyelan devam ettiği sürece köyde yaşayayan 110 kişinin taşınmak mecburiyetinde kalacağını belirtti.

  MÜHENDİSLİK HATASI

  Eski Bilecik Milletvekili ve İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Seven, yaşananları mühendislik hatası olarak değerlendirirken, her yağışta ve her patlatmada heyelanın meydana geleceğini, çalışmalar bitse ve hizmete girse dahi bu tehdidin devam edeceğini söyledi. Yol yakınken tedbir alınmasını ve güzergahın değiştirilmesini isteyen Seven, "Hem Bozüyük-Mekece duble yolu hem de Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattı heyelan tehlikesi ile karşı karşıya. 5 kilometrelik bir alanın tamamı kayıyor. Hem karayolu hem de demiryolu inşaatı tehdit altında. Bugüne kadar çok sayıda heyelan meydana geldi ve gelmeye de devam edecek. Çalışmalar bitse dahi hem hızlı tren hattı, hem de karayolu heyelan tehdidi ile karşı karşıya kalacak. İnşallah ileride büyük felaketler olmaz" dedi.
  Hem karayolu hem de demiryolu için alternatif güzergah olduğunu, bu güzergahın maliyetinin şu an çalışmaının devam ettiği güzergahın yarısından da az olduğunu belirten İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Seven, "Heyelan bölgesinin arka tarafında Kurtköy - Kızıldamlar - Yeniköy hattı var. Burasının zemini çok sağlam. Hem de ne viyadük, ne köprü, ne de tünel var. Mevcut güzergahın maliyetinin yarısından daha ucuza mal olur. Devlet yüz milyonlarca lira kar elde eder. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmesi lazım, yoksa felaketin boyutları büyük olur" diye konuştu.

  (HaberTürk)


  _________________

   Forum Saati Perş. Nis. 26, 2018 10:48 am