En son Yenilikler:Bilgisayar oyunları bölümündeki bazı oyunlar yogun ilgi nedeniye artık kendilerine ait açtıgımız bölümlere taşınmıştır.Yeni açılan başlıklar... Assassins Creed ve Counter strike...
Bilgilendirme: Sitemizinde Admin olarak görev yapan deepanti arkadaşımız uzun süreli görevi hilalden dolayı görevinden alınmıştır.Modaratör olarak görev yapan ADMIN arkadaşımız süpermod olarak görevlendirilmiştir.

  Katledilen Türk ve Müslümanlar araştırılsın

  Paylaş
  avatar
  || SuVaRi ||  Cinsiyet : Erkek
  Mesaj Sayısı : 1228
  Nerden : || İstanbuL||
  Kayıt tarihi : 21/08/08

  Katledilen Türk ve Müslümanlar araştırılsın

  Mesaj  || SuVaRi || Bir Salı Mart 03, 2009 2:27 pm

  Katledilen Türk ve Müslümanlar araştırılsın

  Amerikan Newsweek dergisi, ABD Kongresi'nde kabul edilecek bir Ermeni tasarısının Türkiye ile Ermenistan arasında oluşan olumlu atmosfere zarar vereceğini yazdı.  Her yılın nisan ayı geldiğinde Ermeni lobisinin bazı Kongre üyelerini harekete geçirerek 1915 olaylarıyla ilgili soykırım tasarısını gündeme getirdiğini, buna Türkiye'nin tepki göstermesinin ve Yahudi lobisinin söz konusu tasarıya karşı çalışmasının ardından ise Kongre liderliğinin tasarıyı rafa kaldırdığını hatırlatan Newsweek, bu sene ise durumun çok daha hassas olduğunu, uzun süredir aralarındaki ilişkiler buz tutmuş olan Ankara ile Erivan'ın artık bu buzları eritmeye başladığını yazdı.

  Bu yakınlaşmanın Türk ve Ermeni halklarının barışmasına yönelik ilk adım olabileceğine dikkat çeken dergi, iki tarafın da 'soykırım meselesi'ni konuşmayı sonraya bıraktığını ve önce aralarında güçlü ekonomik bağlar kurmaya odaklandığını belirtti.

  'Soykırım tartışmalarına nasıl son verilir?' başlıklı makalede Türk ve Ermeni yetkililerin, ilişkiler geliştikten sonra 'sözde' soykırım meselesini ele almanın daha kolay olacağını düşündüğü ifade edilirken, "İlerleme, Ermenilerin, ortak Ermeni-Türk sınırının açılmasına ilişkin somut konuya odaklandığı için mümkün oldu. Bu hayati bir konudur çünkü diğer komşuları (Azerbaycan, Gürcistan ve İran) Batı'ya geçerli bir güzergah sağlayamıyor. İki taraf, 'sözde' soykırım meselesinin sonunda ele alınması gerekeceğini; ancak gelişen ekonomik bağların bunu kolaylaştıracağını kabul ederek, akıllıca 'sözde' soykırım tartışmalarına girmekte kaçındı." ifadeleri kullanıldı.

  Ermeni halkının 1915'te yaşananları soykırım olarak nitelendirmeye ve bunun Türk kamuoyunda öfke oluşturmaya devam ettiğini aktaran Newsweek, Amerikan Kongresi'nin söz konusu tasarıyı görüşmesinin gelişen Türk-Ermeni ilişkilerine zarar vereceğini ifade etti.

  Dergide, "Burada konu, kim haklı, kim değil meselesi değil. Hiçbir Türk hükümeti, bu konu (soykırım konusu) ön planda olduğu sürece Ermenistan sınırını açmayı düşünemez ve Kongre alacağı bir 'sözde' soykırım kararının, meseleyi ön plana iteceğini kabul etmelidir." denildi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermeni iddialarıyla ilgili ortak tarihçiler komisyonu önerisine dikkat çekilen makalede şöyle denildi:

  "Erdoğan, bir araştırmayı kabul edecek. Bunun karşılığında Ermenistan, Rus ordusuyla birlikte Sultan'a karşı savaşan Osmanlı Ermenilerinin, Türklerle Kürtlerin katledilmesindeki sorumluluklarının da araştırılmasını kabul etmeli." denildi.

  Makalede, bu yılın Türk ve Ermeni halklarının barışması yönünde gerçek anlamda umut vaat ettiği vurgulandı. Newsweek, olumlu gidişattan herhangi bir sonuç çıkmadığı takdirde, Kongre'nin her zaman tasarıyı yeniden ele alma şansı bulunduğuna dikkat çekerek, 'sözde' soykırım iddialarının tamamen gündemden kalkmayacağını da belirtmiş oldu.
  (turkishny)

  ekolay


  _________________
  LÜTFEN KONULARA YORUM YAZIN!

  [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

   Similar topics

   -

   Forum Saati Cuma Nis. 27, 2018 11:51 am